Digitalno nomadstvo je v tujini dobro poznano že vsaj desetletje. Spominjam se leta 2011, ko sem potovala po jugovzhodni Aziji. Tam sem opazila veliko popotnikov, ki so med potovanjem opravljali delo prek računalnika, predvsem iz sektorja informacijske tehnologije (IT).

Danes se je digitalno nomadstvo močno razširilo tudi med slovenskimi državljani. Povečala se je potreba po kadrih iz digitalnega marketinga, izdelavi spletnih strani in ustvarjanju spletnih vsebin. K temu so veliko prispevala tudi socialna omrežja, saj lahko ustvarjalci vsebin delajo kjerkoli po svetu, brez omejitev glede lokacije. Pomemben del digitalnega nomadstva so tudi kripto in borzni trgovci, saj so platforme za trgovanje omogočile, da se z dobičkonosnim trgovanjem lahko ukvarjajo tudi mali vlagatelji. V Sloveniji se je digitalno nomadstvo še posebej razširilo v obdobju covida, ko smo bili primorani delati od doma. Nekateri so obtičali v tujini in nadaljevali delo na računalniku kar od tam.

Najbolj pomembni dve podkast epizodi o digitalnem nomadstvu sem posnela s Timom in Majo:


O ustvarjanju vsebin na potovanjih sva govorili z Lili Čadež v tej epizodi podkasta:

Destinacije za digitalne nomade

Menim da je digitalno nomadstvo najbolj priljubljeno na Tajskem in v Indoneziji. V Evropi je zelo popularna Portugalska, vedno več digitalnih nomadov se mudi tudi v Južni Afriki in pa v Južni Ameriki. ZDA in Centralna Amerika mogoče nista tako priljubljeni. Zaradi visokih cen v ZDA in slabega internetnega omrežja v Centralni Ameriki in Mehiki.

Porast digitalnega nomadstva je zaznati v Dubaju. Kljub strožjim pogojem za pridobitev vize in dokazilu o mesečnem dohodku, ki mora presegati 5.000 EUR. Na Madeiri pa je nastala prva digitalna vas Ponta do Sol.

O življenju kot digitalni nomad na Madeiri sva govorili z Živo Kovačević v tej podkast epizodi:

O življenju in “remote” delu na Baliju pa s Karin Poravne:

Na dveh indonezijskih otokih pa pravkar nastajata skupnosti prilagojeni za digitalne nomade. Tam so recimo tudi nepremičnine za nakup precej ugodne, govorim o glamping šotorih, garsonjerah ali celo vilah. V skupnosti bo poskrbljeno za zdravo prehrano, dober internet, aktivnosti, pralnico, spletne nakupe in dostavo. Izdajali se bodo posebni NFT žetoni za nakup storitev na teh otokih. Nepremičnina, ki jo imate v lasti se lahko preostal del leta da v najem ali se proda NFT žetone, ki jih dobite ob nakupu nepremičnine.

Seveda je še vse bolj v povojih kot ne, a ideje so odlične in verjamem, da bo v naslednjih letih teh ponudb vedno več. Pravtako tudi implementacija blockchain tehnologije v potovalno industrijo, ki bo še bolj poenostavila nekatere stvari za digitalne nomade.

O NFT-jih v Travel industriji, o razvoju web3 in o dogajanju na ethereum blockchainu sva z Rudijem Medvedom govorila v epizodi podkasta:

 

Vsakdan v življenju digitalnega nomada

Tako kot doma, tudi v tujini digitalni nomad večinoma dela od ponedeljka do petka. Vikende si običajno vzamejo proste in jih izkoristijo za raziskovanje okolice. Vedno priporočam destinacije, ki so razgibane, na primer otoke z veliko atrakcijami, kjer so razdalje do turističnih točk krajše.

Osebno ne bi priporočala nenehnega premikanja, saj lahko pride do težav z internetnim signalom. Poleg tega je prilagajanje takšnemu načinu življenja in dela še težje. Zares spoštujem novodobni način potovanja v predelanem kombiju, t. i. “vanlife”, kjer vsak dan delaš na novi lokaciji. Sama tega ne bi zmogla – za tak način življenja sta potrebna izjemno dobra organiziranost in prilagodljivost, kar pa vzame precej energije.

Rada imam stabilnost in zagotovljeno internetno povezavo. Poleg tega mi je pomembno, da se v tujini počutim kot doma – zvečer si na kavču ogledam film, vadim jogo ali uživam ob doma skuhani večerji s partnerjem. Nekateri digitalni nomadi izkoristijo tudi platforme, kjer v zameno za delo dobijo brezplačno prenočišče.

Ko si na potovanju kot digitalni nomad, lahko hitro pozabiš, da je prioriteta še vedno delo. Pomembno je, da si dan organiziraš okrog delovnih obveznosti, kar zahteva disciplino in dobro organizacijo prostega časa. Kreativnost brez discipline ne more obstajati. Iskanje in ohranjanje tega ravnovesja je v digitalnem nomadstvu eden največjih izzivov, a z vajo gre, tako kot pri vsem v življenju. Poskusiš en način delovanja, in če ne deluje, ga naslednjič prilagodiš – kar deluje, pa obdržiš.

Več o digitalnem nomadstvu sem zapisala v teh člankih v medijih:

 

Ker pa se je kot digitalni nomad potrebno dobro pripraviti na tujino sem zasnovala e-tečaj Predpriprava na delo v tujini.