V tem zapisu s teboj delim nekaj najbolj pomembnih izsekov iz izjemno informativnega članka za Moje Finance: Izkušnje mladih iz tujine

Mednarodne izkušnje in zaposljivost

»Kot delovna sila tekmujemo ne samo s Slovenci, ampak z vsem svetom. Podjetje lahko danes na daljavo zaposli kogarkoli iz tujine, in ne nujno Slovenca. S tem, ko že imamo mednarodne izkušnje, smo s to delovno silo tudi bolj konkurenčni in za podjetja veliko bolj zanimivi,«

Korak izven cone udobja

»Z odhodom v tujino mladi pokažejo pripravljenost, proaktivnost in pogum, saj prav vsak tega ni sposoben narediti. Odhod v tujino je korak iz udobja, v neznano, ki te nagradi s še večjo odgovornostjo, samozavestjo in širokoglednostjo. Katero podjetje bi se branilo teh lastnosti zaposlenega?

Za primer: veliko podjetij v Sloveniji deluje ali na globalnem trgu ali pa v turistični panogi. V obeh primerih smo kot zaposleni nenehno v stiku s tujimi narodi. Če smo med izkušnjo dela v tujini na primer v ZDA pridobili tudi ameriško miselnost in dobro poznavanje kulture. S tem bomo pri našem delu veliko bolj uspešni z gosti ali strankami iz ZDA.

Take zaposlene podjetja iščejo in jih bodo vedno raje zaposlila kot pa nekoga, ki teh izkušenj nima. To je le en primer, kako nam lahko izkušnja dela v tujini koristi,« razloži Novakova ter opomni mlade tudi na program Erasmus Mladi podjetnik in denimo izkušnjo (začasnega počitniškega) dela kot au pair (varuška v tujini).

Tujina ti pokaže vrednost

»Tujina ti pokaže tvojo vrednost, delo je veliko bolj cenjeno in Slovenci v tujini imamo zares dober sloves. To pripomore k samozavesti in motivaciji. Mladi začnejo razmišljati na veliko, pridobijo unikatne ideje in tudi pogum ter samozavest, da jih potem uresničijo.«

»Po izkušnjah se mladi najprej odločijo za delo, kjer zaslužek ni velik. A zato pridobijo recimo znanje jezika, mednarodne izkušnje, prijatelje po svetu, raziščejo državo. Večinoma se odločajo za leto odmora od študija, da se preizkušajo v različnih delih ali potujejo po svetu. Vse to z namenom, da najdejo, kaj jim je všeč in kaj ne, v čem so dobri in kje so njihove pomanjkljivosti. Največkrat se odločajo za poletna dela, ki trajajo tri ali štiri mesece,«

»Do dobrega statusa ali zaslužka v tujini prideš veliko hitreje kot doma. V tujini podpirajo proaktivne zaposlene z dobrimi idejami, rešitvami. Res pa je, da je tudi konkurenca v tujini velika in se moraš vsakodnevno dokazovati. Biti boljši, se nadgrajevati in ne zaspati na lovorikah,«

Kako najti delo v tujini v lastni režiji pa sem povzela v izjemno informativneme-tečaju 7 načinov iskanja dela v tujini.

Uporabiš lahko kodo MAYITA30 za kar 30% popust!