Pri odhodu v tujino največkrat igrata ključno vlogo podpora okolice in staršev, še posebej, ko je kandidat za delo v tujini v zgodnjih dvajsetih.
Če ti primanjkuje podpore in še nisi zgradil/a dovolj samozavesti, je veliko težje narediti ta korak in se podati v neznano. To je resnica, o kateri ne bomo ovinkarili. Kaj lahko narediš v takem primeru?
Če te starši pri odločitvi za odhod v tujino ne podpirajo, ti predlagam, da se z njimi čim več pogovarjaš in jim izkušnjo predstaviš iz svojega zornega kota.
Ne smeš pozabiti, da je starše v resnici strah zate. To je še posebej pogosto pri starših, ki nikoli niso potovali in ne morejo vedeti, da tujina NI zgolj to, kar vidijo na televizijskih novicah. Morda pozabljajo, da na svetu obstaja tudi veliko dobrega. Delo v tujini je pravzaprav priložnost za osebnostno rast, pridobivanje samozavesti, izkušenj in odgovornosti – lastnosti, ki jih mora vsak mlad posameznik slej ko prej osvojiti.
Delo v tujini ni popivanje nekje na Tajskem, čeprav je to prva ideja, ki staršem pogosto pade na pamet, ko jih soočiš z novico o svojem odhodu.
Nasveti za mlade
1. Navedi jasne razloge za svoj odhod
Staršem iskreno razloži, zakaj želiš oditi v tujino in kaj želiš pridobiti iz te izkušnje (več idej najdeš tukaj). Poudari, da si želiš osamosvojiti in pridobiti izkušnje, ki jih v Sloveniji ne moreš dobiti. Svet se je od njihovih mladih let precej spremenil, zato je za uspeh na današnjem globalnem trgu dela potreben drugačen pristop. Odhod v tujino ti bo omogočil pridobitev novih kompetenc, izkušenj in širši pogled na delo, kar ti bo v veliko pomoč pri iskanju prve redne zaposlitve.
2. Pokaži odgovornost in pridobi njihovo zaupanje
Z udeležbo na e-tečaju Predpriprava na delo v tujini boš staršem pokazal/a, da resno pristopaš k svoji odločitvi. Tečaj ti bo pomagal pripraviti potrebno dokumentacijo, urediti ustrezno zavarovanje ter poskrbeti za zaščito bančnih kartic in denarja. Ko bodo starši videli, da si skrbno in odgovorno pristopil/a k organizaciji odhoda, se bo njihovo zaupanje v tvoje odločitve znatno povečalo.
3. Predstavi staršem svoj načrt
S starši deli kontakte delodajalca, naslov nastanitve in okviren načrt tvojega bivanja v tujini. Pojasni, kje boš vsak teden in namesti aplikacije, ki vam omogočajo preprosto komunikacijo. Danes je ohranjanje stika lažje kot kadarkoli prej, zato izkoristi to možnost in svojim staršem olajšaj skrb.
4. Izkazuj empatijo do staršev
Razumi, da starše skrbi zate, in njihova edina želja je, da si srečen/a. Ne povzdiguj glasu in ne bodi trmast/a, če te takoj ne razumejo. Ohranite odraslo in iskreno komunikacijo. Spodbudi jih, da te vprašajo vse, kar jih zanima, in bodi pripravljen/a odgovoriti ali poiskati odgovore, če jih še nimaš.
5. Bodi podpora sam/a sebi
Čeprav je podpora okolice in staršev ob odhodu v tujino pomembna, najdi v sebi moč, da si podpora tudi sam/a sebi. Ne glede na to, kaj se zgodi – tako v tujini kot v življenju na splošno – vedno zaupaj sebi in svoji intuiciji. To ti bo pomagalo premagati vsako oviro na tvoji poti.
Nasveti za starše
1. Poslušajte njihove razloge in cilje
Ko vam otrok razloži, zakaj želi oditi v tujino, ga pozorno poslušajte. Naj vam predstavi svoje razloge in cilje, ter mu pokažite, da cenite njegov trud in ambicije. Morda boste spoznali, da je ta izkušnja pomemben korak k njegovi osebni in poklicni rasti.
2. Zaupajte njihovi odgovornosti
Mladim, ki odhajajo v tujino, zaupajte, da bodo znali poskrbeti zase. Če so odgovorno pripravili dokumentacijo, uredili zavarovanje in se informirali o vsem potrebnem, jim pokažite, da zaupate njihovim odločitvam. To jim bo vlilo samozavest in še okrepilo njihovo odgovornost.
3. Ohranite odprto komunikacijo
V teh časih je ohranjanje stika lažje kot kadarkoli prej. Dogovorite se za redne pogovore in uporabite aplikacije za sporočanje ali video klice. Na ta način boste vedno v stiku, kar vam bo olajšalo skrb, obenem pa vašemu otroku omogočilo, da deli svoja doživetja.
4. Izkazujte podporo in razumevanje
Odločitev za odhod v tujino je lahko težka tudi za vašega otroka. Pokažite mu, da ga podpirate, četudi vas skrbijo določeni vidiki. S tem boste gradili zaupanje in vzdrževali pozitiven odnos. Ne pozabite, da je strah pogosto posledica neznanja – zato se informirajte o državi, kamor odhajajo.
5. Dovolite jim, da pridobijo lastne izkušnje
Odhod v tujino je odlična priložnost za osebnostno rast. Dovolite svojemu otroku, da se nauči novih stvari, pridobi samozavest in razvije svoje sposobnosti. Čeprav je težko gledati, kako zapušča dom, bodo izkušnje v tujini pomemben korak v njegovo samostojnost in zrelost.
Tudi mladi v dvajsetih letih velikokrat natančno vedo kaj je dobro za njih in kaj ne, četudi so še malo neizkušeni, naivni in predvsem trdoglavi. Zavedajo se hitro spreminjajočega sveta v katerem ni več toliko pomembno, da imajo diplomo narejeno z najvišjo oceno, redno službo do konca svojih dni življenja in kredit, ki ga odplačujejo desetletja. Danes je za preživetje veliko bolj pomembna izjemna prilagodljivost na vse življenjske situacije. Še bolj pomembne so veze in poznanstva ter kontakti v telefonu, ki jim lahko pomagajo, ko se kaj v življenju zalomi. Ter predvsem razširjen pogled, ki je v globalnem svetu še kako potreben.