Vse se je začelo s sirovim burekom
Nezadostno znanje angleškega jezika in odhod v ZDA.
Sama sem imela kar nekaj jezikovnih zagat, kar mi ni težko priznati. Na napakah se veliko naučimo, a le, če smo jih pripravljeni sprejeti in preseči.
Ko sem delala kot turistična vodnica, me je med vodenjem po blejskem gradu spremljala lastnica agencije, za katero sem opravljala delo. Po končanem vodenju mi je pripomnila, da ima moja angleščina še kar nekaj prostora za izboljšavo. Predlagala mi je izlet v London, kjer bi lahko nadgradila svoje znanje jezika.
V tem trenutku sem imela dve možnosti. Prva je bila, da kritiko sprejmem kot nekaj slabega in jo ponotranjim. A izbrala sem drugo pot. Stopila sem iz cone udobja in se tisto poletje odpravila na delo v tujino, natančneje v ZDA preko programa “camp USA“, ki ga organizira agencija Nomago. Tam sem v treh mesecih izboljšala svoje znanje jezika za približno 50 %. Primorana sem bila govoriti izključno angleško, saj sem bila obkrožena le z Američani.
Poleg tradicionalnih načinov učenja, kot so učbeniki in delovni zvezki, je ključnega pomena, da se izpostavimo varnemu okolju, kjer dnevno uporabljamo tuj jezik. Če imamo priložnost, se je jezika odlično učiti tudi od prijateljev in sorodnikov, ki živijo v okolju, kjer se govori jezik, ki se ga želimo naučiti.
Nemščina: Nein, danke! Španščina: si, por favor!
Kar osem let sem se učila nemškega jezika, a mi ta jezik nikoli ni zares prirasel k srcu. Ker nisem imela veselja do učenja in govora, posledično tudi moje znanje jezika ni bilo dobro. Po drugi strani pa sem od nekdaj oboževala španski jezik. Zaljubila sem se vanj med gledanjem mehiških telenovel, ki so bile v mojih najstniških letih izredno priljubljene in celo poučne. Kasneje sem svoje znanje španščine še nadgradila ob poslušanju pesmi pevke Shakire.
Moje učenje španskega jezika je doseglo vrhunec na potovanju po Mehiki. V tej špansko govoreči državi sem se udeležila prostovoljnega dela kot receptorka in tam ostala tri mesece. Nenehno sem bila primorana komunicirati v španščini. Poleg tega sem si zadala nalogo, da se vsak dan naučim pet novih besed. Ko sem šla v trgovino po nakupih in recimo kupila ingver, sem v slovarju poiskala španski izraz, “gengibre”, in ga zapisala v svoj zvezek. Tako se je moj besedni zaklad vsak dan bogatil.
Učenje jezika je najučinkovitejše, ko ga povežemo z nečim, kar nas zanima ali navdihuje. Glejte svoje najljubše videoposnetke na YouTubu v angleškem jeziku, poslušajte pesmi svojega najljubšega izvajalca in naglas prepevajte besedila. S predanim delom, učenjem in vključevanjem zabavnih aktivnosti boste dosegli uspeh pri učenju tujega jezika.
Več zgodbic najdeš epizodi podkasta, v kateri sem gostila inštruktorico angleščine Kajto in pa v epizodi z Matejem Sedmakov, direktorjem podjetja LMA Europe d.o.o.
Delo v tujini je najboljši poligon za učenje tujega jezika
Pomembno je poudariti, da je za vse v življenju, kot tudi za dobro znanje jezika, potrebna vztrajnost, angažiranost in proaktivnost. Uspeh ne pride čez noč – za to je treba “delati” in vztrajati.
Proces učenja jezika pa lahko močno pospešite, če se odpravite na delo v tujino. To vam ne bo prineslo le neprecenljive izkušnje, ki jo lahko dodate svojemu življenjepisu in s tem postanete bolj konkurenčni na trgu dela, ampak tudi nepozabne spomine, nova prijateljstva in zavedanje, da je v življenju mogoče veliko več, kot si morda trenutno predstavljate.
Zaradi tega z veseljem priporočam program Au Pair v ZDA, ki združuje delo v tujini in učenje jezika v naravnem okolju. Takšna oblika dela vam omogoča, da živite z družino v ZDA za eno leto, medtem ko izboljšujete svoje znanje angleščine.
Delo kot au pair je resnično win-win situacija, saj ne samo, da obiskujete tečaje angleškega jezika, temveč jezik trenirate tudi med delom z družino. Ob tem zaslužite denar, spoznavate nove ljudi, kulturo in običaje, kar vse skupaj prispeva k vaši osebni in profesionalni rasti.