Tukaj je nekaj najpomembnejših nasvetov, ki bi jih moral upoštevati vsak, ki se odpravlja na izmenjavo, pripravništvo, delo v tujini ali daljša potovanja izven Evrope.

1. Predpriprava je 90 odstotkov uspeha
Stvari je v tujini zelo težko reševati, a če smo že doma dobro pripravljeni (dokumentacija, finance, pakiranje, pooblastila ipd.), bomo morebitne nevšečnosti, ki se gotovo pojavijo, lažje in hitreje rešili.

2. Skrb za varnost
Mladim vedno svetujem, da ne objavljajo svoje lokacije na Instagramu in se ponoči ne sprehajajo sami. Prav tako naj pazijo na pijačo v klubih.

3. Uredimo si posebno mapo za dokumente
Priporočljivo je, da vse dokumente skopirate in kopije hranite na fizičnih A4 listih, na telefonu ter v oblaku (iCloud, Dropbox). Če vas v tujini okradejo ali izgubite dokumente, vas to lahko reši iz marsikatere težave. Še bolje je, če so kopije teh dokumentov sodno overjene. Dobro je imeti mapo za najpomembnejše dokumente in njihove kopije. Ne pozabite napisati pooblastila in urediti digitalnega potrdila. Ko smo v tujini, skrbno zbirajmo vso papirologijo, če bi morali dokazovati prisotnost zaradi olajšave davčnih obveznosti.

4. Finance
Pri delu v tujini premislite, kako boste urejali finance – ali boste odprli bančni račun v tujini, kako prijaviti dohodke in urediti ostale davčne obveznosti. Priporočam, da se posvetujete z davčnim svetovalcem, ki vam bo glede na vaše osebne okoliščine in državo, v katero odhajate, najbolje svetoval.

5. Pakiranje
V ročno prtljago spravite oblačila, spodnje perilo in kozmetiko za prve tri dni. To je koristno, če vam izgubijo prijavljeno prtljago, kar se zadnje čase dogaja vedno pogosteje. Včasih morate na izgubljeno prtljago čakati tudi nekaj dni, zato je dobro, da imate osnovne stvari pri roki. Prtljago označite s svojim imenom, jo slikajte in sliko shranite na telefon ter opremite z “AirTag-om”.

6. Bančne kartice in izguba denarja
Na potovanju se pogosto zgodi, da izgubimo denarnico, založimo bančno kartico ali pa nas celo okradejo. Da se izognemo scenariju, ko ostanemo brez denarja, je pametno vzeti s seboj vsaj dve bančni kartici in ju hraniti na dveh ločenih mestih (eno v nastanitvi, drugo v denarnici). Prav tako vzemite nekaj gotovine, ki jo obdržite za nujne primere. Več o denarju in bančnih karticah si preberite tukaj.

7. Zavarovanje za delo v tujini
Še vedno se veliko ljudi zanaša zgolj na Evropsko zdravstveno kartico, ki ne krije vseh zdravstvenih storitev. Pomembno je, da se pozanimate, kaj in koliko zdravstvenih storitev kartica krije. Poleg tega morate skleniti dodatno zavarovanje, če se udeležujete adrenalinskih športov, potapljanja ali pohodništva v visokogorju. Zneski za zdravstvene storitve v tujini lahko presežejo 10.000 EUR, zato se prepričajte, da je vaše zavarovanje ustrezno glede na vaše specifične potrebe na potovanju.

Več o zavarovanjih smo z zavarovalnico Vzajemna govorili v teh dveh podkast epizodah:

8. Skrb za zdravje
Z razmahom potovalnih vsebin na družbenih omrežjih se je pogosto izgubila starošolska popotniška modrost, še posebej pri potovanjih v države tretjega sveta. Tam higiena ni na enaki ravni kot v zahodnem svetu.

Še vedno velja, da je najbolje jesti zelenjavo in sadje z lupino ter v restavracijah odkloniti led v pijači. Prav tako je pametno uživati kuhano ali pečeno hrano. Ta uniči viruse in bakterije, ki jih naše telo ni vajeno. Priporočljivo je, da s seboj vzamete tudi prehranska dopolnila, kot so probiotiki in prebavni encimi. Te bodo pomagali ohranjati vaš imunski sistem in prebavo v optimalnem stanju, tudi v drugačni klimi, na katero vaše telo ni navajeno.

 

Kaj storiti, če v tujini ostanete brez denarja in brez dokumentov? Kdaj in kako odjaviti davčno rezidenstvo ali prijaviti začasno prebivališče ob selitvi v tujino? Kako prijaviti bančni račun in dohodke iz tujine? Katero dokumentacijo potrebujete, če se odpravljate na potovanje kot digitalni nomad? Kako dodatno poskrbeti za svojo varnost v tujini, da se izognete nepotrebni izgubi denarja in dragocenega časa?

Vse te in še številne druge nasvete za varno in uspešno potovanje najdete v izčrpnem e-tečaju Predpriprava na delo v tujini. Tečaj je nastal na podlagi 18-letnih izkušenj iz tujine in življenja v več kot 10 državah sveta. Koda MAYITA30 ti prinese 30% popusta.